Španělsko - pamětihodnosti

Alcalá de Henares (UNESCO) (Madrid) Univerzita a historická čtvrť města. Alcalá de Henares, město založeno v 16. století kardinálem Jiménezem de Cisneros, vzniklo jako první univerzitní město na světě.
Altamira (UNESCO) (Kantábrie) Jeskyně. Asi dva kilometry jižním směrem od Santillany se nachází Altamirské jeskyně (Cuevas de Altamira), které byly objeveny v roce 1879. V asi 270 metrů dlouhé jeskyni se nachází asi 150 kreseb, které jsou asi 15 000 let staré. Jedním z hlavních motivů jsou bizoni, jsou tady také kresby koní, jelenů a dalších zvířat.
Aragonie (UNESCO) Mudejarská architektura. V Aragonii se začala vyvíjet v 12. století, vznikla jako důsledek politických a kulturních podmínek na Iberském poloostrově v období po rekonkvistě. V architektuře se projevuje zejména kachlíčkovou výzdobou budov a speciálně zvonic kostelů.
Aranjuez (UNESCO) (Madrid) Kulturní krajina v okolí města. Někdejší královské letovisko Aranjuez a jeho okolí představují vynikající příklad člověkem upravené krajiny. Jedná se o rozsáhlý a různorodý krajinářský komplex s citlivě vytvořenými vztahy mezi přírodou a stavbami, venkovem a městem, řekami a umělými bazény s vodotrysky, lesem a loukami.
Atapuerca (UNESCO) (Kastílie-León) Archeologická lokalita. V jeskyni v pohoří Sierra de Atapuerca nedaleko města Burgos byly objeveny pozůstatky nejstarších koster člověka v Evropě, které jsou staré asi 1 milion let.
Ávila (UNESCO) (Kastílie-León) Staré město s kostely. Ávila byla založená v 11. století s cílem ochrany území obydleného křesťany před Maury. Město, ve kterém se narodila sv. Tereza. Městi si zachovalo svůj středověký ráz, nejzachovalejší v zemi.
Barcelona (UNESCO) (Katalánsko) Stavby architekta Antoní Gaudího. Sedm staveb postavených v Barceloně a jejím blízkém okolí architektem Antoní Gaudím (1852–1926) jsou svědkem jeho výjimečného kreativního příspěvku do dějin architektury koncem 19. a počátkem 20. století. Jeho díla jako park Güell, palác Büell, Casa Mila, Casa Vicens, katedrála Sagrada Familia, Casa Batlló ...
Biskajský most (UNESCO) (Baskicko) Biskajský most se klene nad ústím řeky Ibaizabal do Biskajského zálivu. Byl dokončen v roce 1893. Při výstavbě 45 metrů vysokého mostu s rozpětím 160 metrů byla použitá technika, která spojovala tradici stavění ze železa jak to bylo obvyklé v 19. století s technologií točených ocelových lan. Je považován za vynikající architektonickou železnou konstrukci průmyslové revoluce.
Burgos (UNESCO) (Kastílie-León) Katedrála. V Burgosu se začala stavět v 13. století a dokončena byla v 15.-16. století. Jedná se o vynikající příklad gotického umění, který kromě architektury zahrnuje také oltáře, chórové lavice, malby, sochařskou výzdobu, náhrobky atd. Jedná se o jedinou španělskou katedrálu na seznamu UNESCO.
Cáceres (UNESCO) (Extramadura) Historické centrum města. Město Cáceres se po dlouhou dobu nacházelo na hranici mezi maurským a křesťanským Španělskem a tato skutečnost se dnes odráží v jeho architektuře, která je směsí románského, maurského, gotického a renesančního stylu. Kouzlo Cáceres není v jednotlivých památkách ale v kompletně zachovaném středověkém starém městě, které patří k nejlépe zachovalým městským jádrům ve Španělsku.
Córdoba (UNESCO) (Andalusie) Historické centrum. Největší památkou je mešita, která je asi 1200 let stará a která byla největší mešitou v Evropě. Po dobytí města křesťany v 13. století byla mešita přestavěná na katedrálu.
Cuenca (UNESCO) (Kastílie-La Mancha) Opevněné historické město. Cuenca, město postavené Maury v centru někdejšího cordobského kalifátu, si zachovalo velmi dobře zachovalé středověké městské hradby a řadu světských i církevních budov z 12.-18. století. Po dobytí křesťany v 12. století se stalo královským městem, ve kterém byla postavena první gotická katedrála. K architektonickým zvláštnostem města patří tzv. visící domy postavené na útesech vysoko nad řekou Huécar.
Doňana (UNESCO) (Andalusie) Národní park Doňana se rozprostírá na pravém břehu řeky Guadalquivir blízko jejího ústí do Atlantického oceánu. Je pro něj charakteristická široká diverzita biotypů jako jsou např. laguny, močály, duny, zalesněná krajina a macchie. Je domovem 5 ohrožených druhů ptáků a zimovištěm více než 500 000 kusů vodního ptactva ročně.
Elche (UNESCO) (Valencie) Palmový háj v Elche byl spolu s důmyslným zavlažovacím systémem založen koncem 10. století, tedy v době, kdy v Elche vládli Maurové. Palmový háj spolu se zavlažovacím systémem, které jsou tak typické pro severní Afriku, představují unikátní příklad přenosu zemědělských praktik z jednoho kontinentu na druhý. Dodnes funguje.
Escorial (UNESCO) (Madrid) Klášterní komplex Escorial se nachází asi 60 km severozápadně od španělského hlavního města. Komplex byl stavěn jako klášter, královská rezidence místo posledního odpočinku španělských králů. 
Garajonay (UNESCO) (La Gomera, Kanárské ostrovy) Národní park Garajonay. Vavřínový les tvořící 70 % národního parku se nachází uprostřed ostrova Gomera. Přítomnost četných pramenů a potoků je zárukou bujné vegetace připomínající třetihory, které z jižní Evropy již dávno zmizely.
Granada (UNESCO) (Andalusie) Alhambra, Generalife and Albaicín. Pevnost Alhambra v Granadě je jedinečným dokladem arabské středověké architektury ve Španělsku a spolu se zahradou Generalife nám přibližují prostředí a způsob života maurských vládců. Albaicín rozkládající se na druhém kopci je zase jedinečným příkladem středověkého maurského města.
Herkulová vež (UNESCO) (Galície) Herkulová vež u přístavu La Coruňa v severozápadním Španělsku je jediným antickým majákem, který se zachoval ve funkčním stavu a který funguje do dneška. Maják byl postaven v 1. století a Římané ho nazývali Farum Brigantium.
Ibiza (UNESCO) (Ibiza, Baleárské ostrovy) Biodoverzita a kultura. Ostrov Ibiza představuje vynikající příklad interakce mezi mořským a pobřežním ekosystémem. Husté porosty mořských řas na dně moře u Ibizi jsou důležitými endemickými druhy, které se vyskytují pouze v oblasti Středozemního moře a které podporují různorodost mořského života. Na ostrově samotném se zachovalo hodně svědků dlouhých dějin osídlení ostrova: archeologická lokalita v Sa Caleta, nekropole v Puig des Molins, opevněné Horní město Alta Vila.
Las Médulas (UNESCO) (Kastílie-León) Někdejší římský zlatý důl. Las Médulas byly na seznam památek zapsány jako místo, kde můžeme pozorovat použití inovativních technologií starých Římanů při dolování zlata v původním a nepozměněném prostředí.
Lugo (UNESCO) (Galície) Římské hradby v provincii Lugo byly postaveny v druhé polovině 3. století s cílem chránit římské město Lucus. Hradby se zachovaly v zcela nedotčeném stavu a reprezentují nejlepší příklad římských obranných hradeb v západní Evropě.
Mérida (UNESCO) (Extremadura) Archeologický komlex. Mérida je vynikajícím příkladem římského provinčního města v době císařství. Z této doby se tady zachovalo římské divadlo, nedaleko stojí amfiteátr, zachoval se také antický most přes řeku Guadiana, kanalizační systém a antický dům (dnes muzeum).
Mont Perdu/Monte Perdido (UNESCO) (Aragonie) Vrchol hory Mont Perdu nacházející se v Pyrenejích na hranici s Francií dosahuje výšky 3 352 metrů. Podle oficiálního zápisu se jedná o kulturní krajinu, která si jako jedna z mála v Evropě zachovala svůj původní zemědělský charakter s malými vesnicemi, loukami, pastvinami a horskými silnicemi.
Oviedo (UNESCO) (Asturie) Památky města a kostely Asturského království. Asturie a její hlavní město Oviedo byly v 9.-10. století jednou z mála oblastí, kde se na Iberijském poloostrově udrželo křesťanství. V této době se tady vyvinul raně románský architektonický styl. Kostely: Santa María del Naranco, San Miguel de Lillo, Santa Cristina de Lena, Cámara Santa, San Julián de los Prados, které najdeme v Oviedu nebo jeho okolí.
Poblet (UNESCO) (Katalánsko) Cisterciácky klášter Poblet patří k nejvýznamnějším evropským klášterům a současně se jedná o nejrozsáhlejší španělský klášterní areál. Komplex budov, který vznikal v 11.-18. století, sloužil v minulosti také jako královské sídlo. Od 14. století jsou uprostřed majestátního kláštera umístěny hrobky aragonských králů a katalánských králů.
Prehistorické nástěnné malby na středomořském pobřeží Iberského poloostrova (UNESCO) Prehistorické malby na pobřeží Středozemního moře představují výjimečně velkou skupinu maleb, které jsou obrazovou kronikou určité fáze vývoje lidstva. Jedná se o největší skupinu skalních maleb v Evropě.
Salamanca (UNESCO) (Kastílie-León) Historické centrum města. Salamanca, staré univerzitní město existovalo již v 3. století př. n. l., kdy ho dobyli Kartáginci. V době antické byla tehdejší Salamantica důležitou římskou obchodní stanicí (antický most Puente Romano přes řeku Tormes). V roce 1215 byla založena univerzita a město se spolu s Paříží a italskou Bolognou stalo jedním z center středověkého vzdělávání. Historické centrum města, kterému dominuje impozantní náměstí Plaza Mayor, se může pochlubit románskými, maurskými, gotickými, renesančními a barokními monumenty.
San Cristóbal de La Laguna (UNESCO) (Tenerife, Kanárské ostrovy) Město San Cristóbal de La Laguna na ostrově Tenerife má dvě městská jádra. Původní město se jmenuje Horní město a vzniklo spontánně, Dolní město bylo postaveno podle filosofických principů jako ideální "město-teritorium". Má široké třídy, otevřená náměstí a hodné hezkých kostelů a veřejných i soukromých budov postavených v 16.-18. století.
Santa María de Guadalupe (UNESCO) (Extremadura) Královský klášter Santa María de Guadalupe je skvělým důkazem jedinečné náboženské architektury, která se ve Španělsku vyvíjela v průběhu čtyř století. Socha Panny Marie Guadelupské, která se v klášteře nachází, se stala mocným symbolem šíření křesťanské víry v Novém Světě.
San Millán Yuso a Suso (UNESCO) (La Rioja) Klášterní společenství založené v polovině 6. století sv. Millánem se po jeho smrti stalo poutním místem. Na počest světce byl postaven románský kostel, který tady stojí dodnes. Počátkem 16. století byl postaven nový klášterní komplex pojmenovaný Yuso. Oba kláštery jsou kolébkou moderní španělštiny, protože v nich byly napsány první knihy v kastilštině (španělštině). Kláštery jsou podle zápisu významným dokladem křesťanského mnišského života, který se tady začal rozvíjet v 6. století a přetrvává do dnešní doby.
Santiago de Compostela (UNESCO) (Galicie) Staré město. Santiago de Compostela je známým poutním místem v severozápadním cípu Španělska, které se stalo symbolem boje křesťanského Španělska s Maury. V 10. století bylo město Maury zničeno a v následujících stoletích bylo zcela obnoveno. Staré město se značným počtem románských, gotických a barokních budov patří k nejhezčím v zemi a přitahuje spousty turistů. Kroky všech směřují do katedrály sv. Jakuba s hrobkou světce, kde končí známá svatojakubská poutní cesta. Po Římu a Jeruzalému je Santiago de Compostela třetím nejvýznamnějším poutním místem křesťanství.
Segovia (UNESCO) (Kastílie-León) Staré město a akvadukt. Staré město Segovie se může pochlubit nádhernou polohou na vysoké skále nad soutokem dvou řek. Nejznámější architektonickou památkou Segovie je římský akvadukt. K dalším významným památkám města patří pevnost Alcázar z 11. století a gotická katedrála ze 16. století.
Sevilla (UNESCO) (Andalusie) Katedrála, Alcazar a Indický archiv tvoří jedinečný komplex staveb nacházejících se v centru Sevilly. Sevillská katedrála - jedná se o největší gotickou stavbu v Evropě, k jejímž atrakcím patří mimo jiného také hrobka Kryštofa Kolumba. V Indickém archivu, budově která kdysi sloužila jako burza, jsou shromážděny všechny písemné dokumenty týkající se dobývání Nového Světa.
Svatojakubská cesta (UNESCO) Poutní cesta - do města Santiago de Compostela - vedla z francouzsko-španělské hranice podél pobřeží směrem do Santiaga. Podél trasy se nachází asi 1 800 světských i sakrálních budov a dalších památek.
Tarragona (UNESCO) (Katalánsko) Archeologický komplex. V roce 218 p. n. l. přistály na místě, kde se dnes nachází Tarragona římské legie a založily zde město Tarraco. V dnešní Tarragoně bylo v té době postaveno hodně významných a hezkých budov, z nichž byly některé objeveny a vykopány. K nejlépe zachovalým antickým budovám patří amfiteátr z 1. století.
Teide (UNESCO) (Tenerife, Kanárské ostrovy) Národní park Teide. Hlavní atrakcí je vrchol sopky El Teide, který je svou výškou 3 718 metrů nejvyšším bodem Španělska. Vrchol sopky se z mořského dna zvedá do výšky 7 500 metrů, čímž je třetím největším vulkanickým tělesem na světě. Vrchol se nachází v jedinečném a hezkém přírodním prostředí a nabízí se z něj nádherný pohled na celý ostrov.
Toledo (UNESCO) (Kastílie-La Mancha) Staré město. Toledo jehož dějiny v minulosti určovaly tři kultury - vizigótská, maurská a židovská - má jedinečné staré centrum se spoustou vynikajících architektonických památek. Patří k nim desítky hezkých kostelů, paláců, klášterů i jednoduchých domů, které jsou svědky přes 2000 let dlouhých dějin města.
Úbeda a Baeza (UNESCO) (Andalusie) Renesanční historická centra měst. Dvě malá španělská města Úbeda a Baeza nacházející se na jihu země existovala již v době, kdy v Andalusii vládli Maurové. Jejich věhlas je ale spojený se 16. stoletím, kdy se přes ně dostaly z Itálie do Španělska myšlenky renesance. Historická centra obou měst se svými městskými paláci představují vynikající příklad světské renesanční architektury a plánování měst v 16. století.
Valencie (UNESCO) (Valencie) Hedvábnická burza. Budova někdejší hedvábnické burzy byla postavená v 15.-16. století a sloužila jako místo, kde se nakupovalo a prodávalo hedvábí. Jedná se o nádherný příklad světské gotické architektury.
Vall de Boí (UNESCO) (Katalánsko) Katalánské románské kostely. Úzké údolí Vall de Boí rozkládající se v oblasti Alta Ribagorça v Pyrenejích je obklopeno strmými horami. Každá vesnice tohoto údolí se může pochlubit románským kostelem. Za zápis na seznam se zasloužila nejenom původní románská architektura, ale také civilizací nedotčené prostředí, ve kterém se kostely nacházejí.