Švédsko - pamětihodnosti

Birka a Hofgarden (UNESCO) Archeologická lokalita Birka se nachází na ostrovech Björkö a Mälar. Hovgarden se nachází na sousedním ostrově Adelsö. Dohromady tvoří archeologický komplex ilustrující propracovanou obchodní síť Vikingů a jejich vliv na následující dějiny Skandinávie. Birka založená sv. Ansgarem v roce 831 byla také důležitým místem prvních křesťanských společenství ve Švédsku.
Engelsberg (UNESCO) V 17.-18. století bylo Švédsko dominující velmocí ve výrobě kvalitní ocele. Železárny v Engelsbergu jsou nejlépe zachovalým a nejcelistvějším příkladem železáren tohoto typu ve Švédsku.
Falun/Stora Kopperberget (UNESCO) Obrovská důlní jáma známá jako Velká šachta u Falunu je nejzvláštnějším rysem okolní krajiny ilustrujícím dobývání mědi v tomto regionu počínaje 13. stoletím. Město Falun ze 17. století s velkým počtem hezkých historických budov spolu se zbytky průmyslových i obytných osad rozesetých po celé oblasti Dalarna nám nabízí živý obraz regionu, který byl jedním z nejdůležitějších hornických regionů na světě.
Gammelstad (UNESCO) Gammelstad, na severu Botnického zálivu, je nejlépe zachovalým příkladem tzv. "kostelních vesnic", zvláštního druhu vesnic, které byly v minulosti roztroušeny po celém severu Skandinávie. Celkem 424 vesnic stěsnaných kolem kamenného kostela z 15 století, byly využívány pouze o nedělích a během náboženských svátků, kdy v nich přespávali návštěvníci kostela, kteří se nemohli kvůli složitému cestování vrátit domů ve stejný den.
Göteborg Turisty do Göteborgu přitahuje především Universum, což je švédské národní vědecké centrum, kde najdete snad vše, na co si vzpomenete – nejrůznější technické experimenty, mořské savce i jihoamerický prales. V centru města se rozkládá jeden z největších zábavních parků v Evropě, park Lieseberg, kde je připravena celá řada atrakcí. Nejnavštěvovanější památkou ve městě je Jižní Götenborské souostroví. Lákavá je především pevnost Älvsborg ze 17. století. Historickým centrem města je Hamnkanalen, kde se nachází nejvíce historicky cenných památek. Na náměstí Drottningtorget najdeme památkově chráněnou stavbu Hotel Eggers. Celé město obklopuje hradní příkop Vallgraven, který je pozůstatkem tehdejšího městského obranného zařízení a vede až k přístavnímu kanálu Hamnkanalenu.
Grimeton (UNESCO) Varbergská radiová stanice u Grimetonu v jižním Švédsku byla postavená v letech 1922-24 a je velice dobře zachovalým svědkem počátků bezdrátové transatlantické komunikace. Skládá se z vysílače včetně systému antén složeného ze šesti 127 metrů vysokých ocelových věží. I když se stanice již nepoužívá pravidelně, zařízení se pořád udržuje v provozním stavu. Na ploše cca 110 ha se kromě původního vysílače, věží s anténami a krátkovlnými vysílačkami zachovaly také budovy pro personál. Věže s anténami byly v své době nejvyššími stavebními objekty ve Švédsku. Stanice je vynikajícím příkladem vývoje telekomunikací a současně jediným zachovalým příkladem vysílací stanice založené na technologiích, které existovaly před elektronickými technologiemi.
Karlskrona (UNESCO) Karlskrona je vynikajícím příkladem cíleně plánovaného a postaveného námořního města z konce 17. století. Původní půdorys města a hodně budov z doby založení se zachovalo v netknutém stavu a spolu s další zástavbou dokumentují vývoj města až do dnešní doby.
Kvarken a Vysoké pobřeží (UNESCO) Souostroví Kvarken ve Finsku a Vysoké pobřeží ve Švédsku se nachází v Botnickém zálivu, který je prodloužením Baltského moře. Na souostroví Kvarken s jeho 5 600 ostrovy se nachází morény vytvořené táním kontinentálního ledové pokrývky v období před 10 000 až 24 000 lety. Souostroví v důsledku odlednění a zmizení tlaku ledu na zem neustále stoupá z moře, přičemž tempo stoupání patří k nejvyšším na světe. Vysoké pobřeží bylo vytvořeno postupným zaledňováním a odledňováním s následným vynořením země z moře. Od posledního ústupu ledu před asi 9 600 lety dosáhlo vyvýšení země výšky 285 metrů. Obě místa nám umožňují pochopit důležité procesy odledňování s následným vynořováním země.
Laponsko (UNESCO) Oblast kolem polárního kruhu v severním Švédsku je domovem Laponců. Jedná se největší oblast na světě, kde obyvatelstvo žije původním životem založeným na sezonní migraci dobytku. Každé léto odjíždí Samové se svými stády sobů do hor. Jejich trasa vede neporušenou krajinou, která začíná být ohrožována příchodem motorových vozidel. Historické a probíhající geologické procesy můžete pozorovat na ledovcových morénách a měnících se vodních tocích. Laponskem bývá označováno historické území Sámů neboli Laponců. Nejčastějším cílem turistů se stal laponský národní park Abisko. Je situován v nejvíce prosluněném koutě Švédska, v hlubokém údolí lemovaném vysokými horskými hřebeny. Ze severu ho ohraničuje rozlehlá vodní hladina jezera Torneträsk. Do tohoto jezera ústí mohutná řeka Abiskojokka. Návštěvníci parku se mohou lanovkou vydat na vrchol hory Njulla.
Malmö Město obtéká kruhový kanál, který je hojně dnes využíván jako turistická atrakce. Město si tak můžete prohlédnout nejdříve z lodi. Historické centrum města je tvořeno náměstím Stora Torget, které se pravidelně stává dějištěm bleších a zeleninových trhů. Náměstí lemují cenné budovy, restaurace a kavárny. Odtud se můžete dostat ještě na menší náměstíčko Lilla Torget, kde stojí středověké hrázděné domky. Mezi nejstarší památky města patří kostel St. Petri kyrka z roku 1300. Malmöhus. Původní pevnost byla postavena roku 1434, její podoba se ale formovala až do 16. století, kdy král Kristián III. nařídil vybudování renesančního sídla. Současné podobě pomohla i rekonstrukce po požáru v roce 1870, kombinující původní goticko-renesanční architekturu s prvky modernismu. Nejstarší budovou města je gotický kostel sv. Petra z roku 1319.
Öland (UNESCO) Jižní část ostrova Öland v Baltickém moři zabírá rozlehlá vápencová náhorní plošina. Lidé tady žijí asi 5 000 let a svůj životní styl přizpůsobili zdejší drsné krajině. Následkem toho tady vznikla jedinečná krajina s četnými důkazy trvalého lidského osídlení od doby prehistorické až po dnešek.
Öresund Most je přímou spojkou mezi hlavním městem Dánska, Kodaní, a švédským městem Malmö. Samotný most, otevřený v roce 2000, je dlouhý 7845 metrů a je tak druhým největším pevným mostem na světě. Jeho dvě patra zajišťují jak automobilovou, tak železniční dopravu. Součástí 16 kilometrů dlouhého přejezdu mezi městy je dále umělý poloostrov měřící 430 metrů, podvodní tunel a čtyřkilometrový umělý ostrov.
Stockholm (UNESCO) Hlavní a zároveň i největší město Švédska leží na jeho východním pobřeží, obklopeno jezerem Mälaren a Baltským mořem. Rozkládá se prakticky na 14 ostrovech. Metropole se stala obchodním, politickým i kulturním centrem země. Stockholm je sídlem švédského krále, vlády a parlamentu. Památky UNESCO:
1. palác Drottningholm ze 17. století je hlavním sídlem švédské královské rodiny, část zámku a rozsáhlé zahrady jsou zpřístupněny veřejnosti. V areálu můžete obdivovat bohatě zdobenou zámeckou kapli, barokní divadlo, kde se v létě konají populární operní festivaly, čínský pavilon a kaskádovité zahrady, v jejichž centru se nachází Herkulova kašna. Anglické zahrady jsou protkány potůčky s můstky, mezi stromy si prohlédněte řadu antických mramorových soch.
Budova radnice byla na začátku dvacátého století vystavěna na výběžku ostrova Kungsholmen. Jako představitel národního románského slohu je postavena z červených cihel,
2. Skogskyrkogården - neobvyklý lesní hřbitov s krematoriem a třemi kaplemi. Jednotlivé kaple (kaple svatého kříže, víry a naděje) jsou odděleny malými zahradami. V areálu hřbitova se také nachází takzvaná biblická krajina, tedy volné travnaté prostranství s meditačním kopcem dodávajícím pocit klidu.
Struveho geodetický oblouk (UNESCO) Struveho geodetický oblouk je řetězcem triangulačních bodů sahajících od norského Hammerfestu přes 10 zemí až k Černému moři. Je přes 2 820 km dlouhý a byl vybudován astronomem F. G. W. Struvem v letech 1816-1855. Oblouk představoval první přesné měření dlouhého úseku poledníku, které pomohlo přesně změřit naši planetu a její tvar a obecně přispělo k topografickému mapování. Původní oblouk se skládal z 258 triangulačních bodů a jeho vytvoření představovalo výjimečný příklad spolupráce mezi vědci a panovníky různých národů za účelem vědeckého výzkumu. Struveho geodetický oblouk zapsaný na seznamu dědictví zahrnuje 34 původních triangulačních bodů, které se nachází v těchto zemích: Bělorusko, Estonsko, Finsko, Lotyšsko, Litva, Norsko, Moldova, Rusko, Švédsko a Ukrajina.
Tanum (UNESCO) Skalní rytiny v Tanumu severně od Bohuslänu jsou jedinečným uměleckým dílem nejenom svými bohatými a různorodými motivy s vyobrazením lidé, zvířat, zbraní a lodí ale také svou kulturní a časovou jednotou. Představují nám život a názory lidé v Evropě v době bronzové a jsou pozoruhodné svým velkým počtem a vynikající kvalitou.
Visby (UNESCO) Visby je jedno z nejlépe zachovaných středověkých měst ve Skandinávii a jeho vznik se datuje do 12. století. Město leží na ostrově Gotland a je správním střediskem stejnojmenné provincie. Nejvzácnější památkou a dominantou města jsou 3,4 km dlouhé kamenné hradby, které se po dlouhá staletí dochovaly až do dnešních dní.