Dolomity / Sorapiss

Hora, či masív, či kotel zvaný Sorapis/Sorapiss je dominantou jako hrom. Tvoří kulisu Cortině d´Ampezzo. Je to skutečně sakramentský kus skály. Vrcholový hřeben vytváří k severovýchodu otevřený polokruh. V jeho středu leží na jihu vrchol Sorapissspitze (3205 m), jeden ze sedmi vrcholů východních Dolomit, jež dosahují výše větší než 3200 metrů. Tři malá ledovcová pole, ležící uvnitř vrcholového polokruhu, naplňují svými tajícími vodami malé jezírko Lago di Sorapiss, které dělá z tohoto horského půlkruhu přirozené centrum. Toto místo, díky nabízející se kulise s charakteristickými hroty, jako např. Drei Schwestern (Tři sestry) a Finger Gottes (Prst boží), lze označit jako skutečnou výjimečnost Dolomit.

K tomuto masívu se ještě řadí níže položené předhůří Faloria. dosahující výšek něco těsně nad 2000 metrů.

FERRATY: Okružní cesta masívem Sorapisu tzv. "Sorapissring" patří mezi časově i fyzicky náročnější akce. Na trase čekají lezce tři zajištěné cesty, nabízející velkolepou podívanou na horské scenérie, i když nejvyšší vrchol skupiny Punta Sorapis (3205 m ) zůstává nedotčen. Tato dvoudenní túra začíná v nadmořské výšce 1928 metrů u chaty Rifugio Vandeli, za jehož humny se zrcadlí jezírko Lago di Sorapis. první via ferrata Francesco Berti končí v nadmořské výšce 2670 m v sedle Forcella di Bivacco soustavou kolmých žebříků. Na visuté skalnaté terase září oranžový bod bivaku Slataper, ve kterém se nocuje. Druhý den cesta traverzuje přes mohutný skalní kotel Fond de Rusecco. A dále pokračuje po úbočí údolí Val di San Vito, v jehož nejhornější části se monumentálně tyčí věže Torre Sabbioni. Zajištěná cesta Carlo Minazio směřuje do oázy "lesíka", v němž je ukryt druhý z bivaků - Bivacco E. Comici. Ze třetí a "nejdrsnější" (věc názoru) via ferraty Alfonso Vandelli se nám nabízí nádherný pohled na severní část polokruhu masívu Sorapisu s chatou Vandelli a "ústředním" jezírkem. Tato cesta vede po velmi úsporně zajištěné skalní lavici.

V roce 2009 vznikla úplně poslední ferráta v Dolomitech, a to via ferrata Sci Club 18 šplhající na vrchol Monte Faloria.

VÝCHODIŠTĚ:

  • sever: sedlo Tre Croci, 
  • západ: Cortina d´Ampezzo s lanovkou k chatě Cap. Tondi,
  • jihozápad: městečko San Vito di Cadore (viz oblast Valle del Boité.

HLAVNÍ VRCHOLY P.ta Sorapiss (3205 m) Croda Marcora (3154 m) Zurlon (3053 m) P.ta Nera (2847 m) La Cesta (2768 m).

PRŮSMYKY: P.se Tre Croci 1791 m.

CESTA Z ČECH: Přes Lienz s cílem dosáhnout Cortinu d´Ampezzo, nebo Misurinu.

MAPA:

  • Tabacco No. 03 - Dolomiti Ampezzane, 1:25 000
  • Tabacco No. 16 - Dolomiti del Centro Cadore, 1:25 000