Znojmo (Jižní Morava)

STRANA 4. ZPĚT

Loucký klášter ve Znojmě je coby někdejší premonstrátský klášter významná duchovní a historická památka ve městě. V roce 2017 byl prohlášen národní kulturní památkou ČR. Z tohoto kláštera pochází Graduál loucký, který je dnes uložen ve Vědecké knihovně v Olomouci. Graduál obsahuje zpívané mešní texty pouze pro letní období. Předpokládá se tedy, že existovala i druhá - zimní část. O té ale není nic známo. Text je psán gotickými minuskulemi černým inkoustem

Znojemské podzemí je největší systém podzemních chodeb a sklepů v ČR, který je dlouhý téměř 27 km a má až 4 patra. V katakombách je kvůli hloubce až jedenácti metrů po celý rok stálá teplota, a tak se předpokládá, že byly využívány v dřívějších dobách k uskladňování vinných sudů, piva a zemědělských produktů. Dále v řadě studní byla jímána voda a spojena s odvodňovací štolou – tzv. jezuitským vodovodem. Některé prostory využívalo také středověké soudnictví. Dokladem toho je dvoulodní sál pod bývalou radnicí, sloužící jako mučírna. K vynikajícímu využití přišli obyvatelé v neklidných časech, a v prostorách katakomb se ukrývali před nepřáteli. Dokonce zde mohli vařit a topit, jelikož zbudovali speciální kouřovody do komínů svých domů. Tak vznikla také přezdívka „město duchů”, neboť vojáci nikoho ve městě nenašli, ale z komínů se přesto kouřilo. Dnes slouží katakomby především turistům. Přibližně jeden kilometr dlouhá trasa začíná na Slepičím trhu a končí v Obrokové ulici, spojující Horní náměstí s Masarykovým.

Římskokatolický kostel svatého Mikuláše je v dnešní podobě pozdně gotickou trojlodní halou, stavěnou od roku 1338 do první poloviny 16. století. Kostel byl původně zamýšlen jako bazilika, plány byly v průběhu stavby změněny. V současné podobě se jedná o trojlodní halový kostel s protáhlým presbytářem o třech polích a polygonálním závěru. V interiéru se nachází několik cenných gotických památek. Na stěnách presbytáře se dochovaly zbytky gotických fresek s pašijovými náměty a legendou o sv. Achátiovi.