Manětín (Plzeňsko a Český les)

STRANA 6. ZPĚT

Zámek

Zámek Manětín je od roku 2001 chráněn jako národní kulturní památka. Je ve vlastnictví státu (správu zajišťuje Národní památkový ústav) a je přístupný veřejnosti.

Na místě barokního zámku původně stávala od roku 1187 středověká komenda johanitů, kteří získali okolní krajinu v roce 1169 od krále Vladislava II. Manětín jim patřil až do roku 1420, kdy jej od císaře Zikmunda dostal do zástavy Bohuslav ze Švamberka. Švamberkům potom patřil až do roku 1544. Významným majitelem se stal roku 1560 Jeroným Hrobčický, za kterého se město stalo skutečným centrem panství. Jeroným Hrobčický z Hrobčic tvrz rozšířil a přestavěl na renesanční zámek.

Barokní přestavbu zadal Václav Josef Lažanský a jeho žena Marie Gabriela po velkém požáru v roce 1712, který postihl celé centrum města včetně zámku. Její autorství bývá připisováno Jan Blažeji Santinimu, ale pravděpodobným autorem projektu je patrně pozdější císařský stavitel Tomáš Hafenecker.

Dnešní barokní podobě panského sídla předcházela středověká tvrz, situovaná v severozápadním nároží dnešního objektu. Podoba středověkého sídla není známa. Za Jeronýma ml. Hrobčického z Hrobčic (+1604), krátce před rokem 1600, byla tvrz rozšířena a přestavěna na zámek. Panské sídlo již tehdy zabíralo velkou část půdorysné plochy dnešního zámeckého areálu včetně parku. O reprezentativním rázu této přestavby svědčí fragmenty renesanční malované výzdoby fasád, které byly odkryty při rekonstrukci v květnu 1997 na severní zdi zámku blíže ke kostelu sv. Jana Křtitele. Hrobčičtí z Hrobčic však kvůli tíživé finanční situaci museli panství prodat r. 1617 pánům z Roupova. Roupovští je rovněž zanedlouho ztrácí při pobělohorských konfiskacích v r. 1622 za účast ve stavovském povstání. 

300 let Lažanských z Bukové

Majetek se za 31 250 kop míšeňských dostává do rukou Estery Mitrovské z Nemyšle, rozené Lažanské z Bukové (větev Lažanských pravděpodobně původně z Bukové u Příbramě - nelze zcela ověřit - a dále z Lažan). Estera zemřela bez potomků, panství odkázala svému bratru Ferdinandu Rudolfovi Lažanskému z Bukové. Tím začíná na Manětíně éra hrabat Lažanských, kterým náležel více než 300 let. Za Karla Maxmiliána Lažanského (1658-1695) došlo po roce 1670  ke stavebním úpravám, které asi první setřely ráz renesanční stavby. Částečně je datuje letopočet 1678 na portálu vedoucím do hospodářského dvora.