Brdy: Historie 1.

- Počáteční historie
- Vojenský výcvikový prostor (VVP): roky 1920 - 1939
- Vojenský výcvikový prostor (VVP): roky 1939 - 1945
- Vojenský výcvikový prostor (VVP): roky 1945 - 1990
- Vojenský výcvikový prostor (VVP): roky 1990 - 2016
- Rok 2016: zrušení vojenského újezdu a vznik CHKO Brdy

Počáteční historie

V nejvyšší středočeské vrchovině Brdy lze narazili na pozůstatky osídlení neznámého původu a osudu. Lidé už od dávných dob se pohybovali ve zdánlivě "neprostupných" končinách a zakládali hradiště (Plešivec, Žďár, Kokšín, Zavírka, Hradiště) na vyvýšených místech. 

Systematičtějšího osídlování tohoto nehostinného kraje se ujali až Slované. Toto i potvrdily zdejší nálezy keramiky z mladší doby hradištní z 10. a 11. století, které byly objeveny ve Starém Rožmitále. Lidé začali mýtit les, zakládat pole, osady, vesnice.

V hradištní době se území, které zaujímá většinu brdského pohoří, dostává pod vládu jednoho rodu, který se zove po předku  Buzovi - Buzovici či Buzici. Tento rod buduje několik hradišť na Březnici, Třemšíně a na Valdeku. 

Snad nejstarší historicky zmiňovanou vsí jsou Rpety u Hořovic. Rychle následovaly další, asi nejrychlejší osidlovací tempo vykazovalo pak 14. století. Zakládaly se hrady (Valdek, Dršťka - Ronšperk - u Skořic, Třemšín, Chlukov na Lipovsku, Liškův hrad u Mítova, Homberk u Příkosic, Vimberk u Melmatěje), tvrze (Drahlín, Mrtník, Obecnice, Podluhy, Vysoká, Rožmitál, Ostrý u Felbabky, Vranovická Hůrka u Vranovic, Jince, Poříčí, Hořehledy, Strašice, Stará Hora - Na Purku - u Číčova) a kláštery (Svatá Dobrotivá, Teslín).