Lanškroun: Historie

STRANA 2. ZPĚT

Historie do Bílé hory

Město bylo založeno v 2. polovině 13. století v souvislosti s královskou kolonizační činností. Mezi nejvýznamnější kolonizátory patřili Heřman z Ostěchu, Oldřich z Drnholce a Přemysl Otakar II. První dva zmiňovaní založili roku 1264 1246 hrad Lanšperk a město Lanškroun jako hlavní ekonomické centrum rozsáhlého lanškrounsko-lanšperského panství. Později přešlo město do královské moci. První dochovaná písemná zmínka o Lanškrouně pochází z roku 1285, kdy jej od českého krále Václava II. převzal Záviš z Falkenštejna. Po jeho popravě Václav II. daroval roku 1304 město Lanškroun nově založenému cisterciáckému klášteru na Zbraslavi u Prahy (roku 1292). Ten je však pro velkou vzdálenost nemohl dobře spravovat a dal je roku 1358 nově zřízenému biskupství v Litomyšli výměnou za državy u Prahy. Roku 1371 Petr Jelito, litomyšlský biskup a rodák z Dolního Třešňovce u Lanškrouna, založil ve městě augustiniánský klášter, který byl v období renesance přestavěn na zámek v renesančním slohu.

Roku 1421 dobyl Jan Žižka Litomyšl a nedlouho potom Jan Městecký a Jeník z Nedanic obsazují město Lanškroun. Obyvatelstvo až na výjimku přijalo husitství. Po husitských válkách r. 1433 získali Lanškroun Kostkové z Postupic. Lanškroun bylo jediné město v kraji s hradbami. V zástavu za 4000 kop grošů a 400 kop ročně. Tomuto rodu zůstalo panství až do roku 1507, kdy přešlo na Pernštejny. Za vlády pánů z Postupic a poté Pernštejnů získal Lanškroun řadu významných privilegií. Např. již v roce 1464 právo konat trh na den sv. Urbana a na sv. Matouše, dále právo vybírat mýto u bran, v roce 1507 dostali měšťané právo odúmrti (podle této výsady směli jejich poddaní svobodně odkazovat své jmění svým dědicům bydlícím na jejich panství), v roce 1514 došlo k rozšíření tržního práva na 2 dny v týdnu (úterý a sobota), v roce 1568 bylo městu potvrzeno právo várečné.

Od roku 1507 městu vládli Pernštejnové. Mocný, ale marnotratný rod Pernštejnů nedržel panství stále. V častých peněžních tísních dávali v zástavu nebo je prodávali, aby je později dráže vykupovali. Tak dostal v zástavu část lanškrounského panství na 13 let také rod Černohorských z Boskovic za 8000 kop českých grošů.