Jáchymov - důl Svornost (Západočeské lázně)

img00002.jpgDůl Svornost (něm. Einigkeitschacht) je nejstarší známý hlubinný důl v Jáchymově. Současně se jedná o nejstarší dosud využívaný důl nejen v Čechách, ale i v celé Evropě. A první radiový důl na světě! 

Důl byl založen v roce 1518 pod názvem Konstantin k těžbě vydatných stříbrných rud. Jméno Svornost (Einigkeit) získal v roce 1530, kdy došlo mezi zdejšími těžaři k ukončení sporu o toto místo. Konkrétně se jednalo o těžařstvo Pokolení sv. Anny a těžařstvo Sv. Anny Bohatý valoun na Uhelném vrchu. Těžařstva zde potom těžila společně s ohromnými zisky.

Dědičná štola sv. Daniela v Jáchymově byla ražena na třetím patře dolu Svornost v hloubce 148 metrů od okraje těžní jámy. Ražena byla jako odvodňovací a dědičná je proto, že musí být udržována i v případě uzavření dolu. Štola byla ražena v přímém směru a její délka zpočátku činila 2850 metrů (s překopy 10650 metrů). Zachytávala důlní vodu z hloubky 361 metrů. Ke konci 16. století dosáhla přímá délka štoly šesti kilometrů. Štola byla vyzděna suchou vyzdívkou hlušinou. 

V roce 1801 veškeré podíly od jednotlivých těžařů skoupilo město Jáchymov a stalo se tak jediným majitelem dolu. Krátce poté ale při práci na žíle Junghauzerzecher v hloubce 417 metrů horníci „nalomili“ dutinu plnou vody a důl se prudce naplnil vodou. Okamžitě začalo odčerpávání, které bylo dokončeno až v roce 1806. K dalšímu zatopení došlo v roce 1810, kdy voda dosáhla až k pátému patru. Odčerpávání bylo pro město finančně velmi nákladné a tak důl v roce 1850 převzal stát.

Až do 19. století byl důl jedním z hlavních center jáchymovské těžby stříbrných a kobaltových rud. Během roku 1848 důl dosáhl hloubky 419 metrů a měl osm pater. Roku 1853 byla na Svornosti zahájena těžba uranových rud. K výrobě barev a později radia. Mj. i mýdla.