Francie: Bretaň

Bretaň je považována za nejmystičtější a hlavně nejsamostatnější region ve Francii. Bretoňci bývají označováni za nejtvrdohlavější obyvatele Francie. Lepí si na auta bretoňskou SPZ a vlajku a udržují svůj bretonský jazyk živý. „Dvojjazyčné“ nápisy zde proto nejsou výjimkou. 

Charakter krajiny: Bretaň je kraj mlh, nízko plujících mraků, kraj tmavého a chladného moře - tedy kraj napohled drsný a nevlídný. Je to však také kraj barevných a veselých rybářských bárek ležících na vysychajícím písku, takových, jaké známe z obrazů Jana Zrzavého. Rozdíl mezi přílivem a odlivem je na pobřeží Bretaně jedním z nejvyšších na světě, místy Atlantský oceán ustupuje do vzdálenosti až 10 kilometrů. Řídce osídlené, převážně zemědělské vnitrozemí charakterizují svažité pastviny se strakatými stády krav. Téměř pravidelná šachovnice tu zelených, tu hnědých, až na půdu vypasených pozemků je ohraničena živými, pichlavými ploty a kamennými terasami.

Bretaňský poloostrov vyplňuje Armorický masiv - Armorique (bretaňsky Žulová země). Masiv byl vyvrásněn v mladších prvohorách hercynským vrásněním současně se Středofrancouzským masívem, ale i s Českým masivem a dalšími pohořími. Geologicky je to tedy nejstarší území Francie a vzhledem ke stáří masivu je reliéf silně zarovnaný, s plochými hřbety odolnějších hornin protáhlými ve směru východ - západ. Průměrná výška přesahuje jen málo přes 100 metrů. Nejvyšším bodem Bretaně je Roc Trévezel o výšce 384 m n.m.

Charakter zemědělství do značné míry určuje oceánské podnebí s hojností srážek po většinu roku, s malými teplotními rozdíly mezi létem a zimou. Kyselé horniny nebyly vhodnou přírodní podmínkou pro vznik dobrých půd. Jen houževnatým úsilím venkovanů se za staletí podařilo na nemalých plochách Bretaně vytvořit dobrou půdu, často s pomocí přirozených hnojivých látek mořského původu. Specialitou v rostlinné výrobě je raná zelenina v nejúrodnějším pruhu na severu a jablka na mošty. Uspořádání pozemků je typu "bocage", v podobě geometricky vyměřených, většinou malých polí, luk a pastvin, obklopených náspy se stromy a keři. Lesů je jen asi 5 % plochy. Oblast je jednou z hlavních základen Francie v živočišné výrobě, zejména v chovu hovězího dobytka.