Rumunsko: Kuchyně

* Mititei (mici) - grilované válečky z mletého masa, které jsou rumunskou obdobou čevapčiči. Dělají se většinou z hovězího masa a běžně obsahují česnek, černý pepř, tymián, koriandr, anýz a saturejku. Podávají se s hořčicí
* Mujdei - pálivá rumunská omáčka vyráběná z rozemletých stroužků česneku, které vytvoří pastu. Ta se smísí se slunečnicovým olejem. Mujdei se podává jako příloha k masitým jídlům.
* Papanaşi - druh koblihy vyráběný ze směsi tvarohu či sýra, vajíček a mouky zalitý džemem a kysanou smetanou.
* Pateuri - slané šátečky plněné sýrem nebo masem
* Rasol - pokrm z masa, brambor a jiných druhů zeleniny, které se vaří společně. Podává se většinou s křenem, omáčkou mujdei nebo jinou omáčkou.
* Rasol moldovenesc cu hrean - vařené kuřecí, vepřové nebo hovězí maso s kysanou smetanou a křenovou omáčkou.
* Salată de vinete - lilkový salát z grilovaného, oloupaného a najemno nasekaného lilku, slunečnicového oleje a cibule.
* Sarmale - zelné nebo vinné listy plněné kořeněnou směsí mletého masa a rýže. Toto jídlo je rozšířeno po celém Balkáně, např. v Turecku a jihoslovanských zemích, pod názvem sarma, v Maďarsku jako töltött káposzta apod.
* Tochitură moldovenească - dušené vepřové maso servírované se sýrem, česnekem, volským okem a mămăligou. Existují různé regionální varianty, jako např. transylvánská tochitură ardelenească.
* Zacuscă - populární zeleninová pomazánka, která se jí hlavně v zimě. Hlavními ingrediencemi jsou pečený lilek nebo fazole, červené papriky a cibule. Rodiny většinou po sklizni připraví velké množství této pomazánky a konzervují ji na zimu.