Slovinsko - kuchyněSlovinská gastronomie je ovlivněná kuchyněmi okolních zemí, takže se tu běžně setkáte s jídly italského původu (pizza, těstoviny, rizoto, pršut, žlikrofi podobné raviolám), s pokrmy rakouského původu (smažený řízek – „Dunajski zrezek“, klobásy, štrúdl) i s jídly maďarské provenience (guláš, paprikáš, segedínský guláš, palačinky). Existuje však i celá řada národních jídel.
Slovinci dělají velmi dobrý chléb („kruh“). Mají rádi polévky, nejběžnější je kuřecí nebo hovězí vývar. Podobně jako v dalších jihoslovanských kuchyních, jimiž je slovinská kuchyně vzhledem k dlouhodobé příslušnosti k Jugoslávii samozřejmě také silně ovlivněna, je základem hlavních jídel v drtivé většině případů maso. Především vepřové („svinjina“), telecí („teletina“) a hovězí („govedina“).
V sezóně je velmi oblíbená zvěřina, ale Slovinci se nevyhýbají ani koňským steakům a dokonce legálně prodávanému
medvědímu
masu (vynikající - autor těchto stránek může jen doporučit). Na jídelních lístcích kupodivu není příliš časté kuřecí maso, spíše se tam objeví krocan nebo husa. Ačkoliv má Slovinsko jen krátký úsek pobřeží, běžně se zde připravují ryby a mořské plody. Vynikající jsou pstruzi z řeky Soči. Podobně jako Češi jsou i Slovinci národem houbařů. Rádi připravují např. houbové rizoto („gobova rižota“).
Osobně doporučuji polévku z hříbků - gobova juha. Tradičně ale sbírají také pampelišky, z nichž dělají salát a tisíc jiných věcí. Vegetariáni tu mají na výběr ještě smažený sýr („ocvrti sir“) a čerstvé saláty, které tvoří součást každého jídla, podobně jako v jižní Evropě. Národní jídla:
* Jota – polévka, hlavními ingrediencemi jsou fazole a kyselé zelí, dále brambory, slanina, žebírka a česnek, |