Jižní Tyrolsko (Alto-Adige): Okresy a poloha Dolomit

Region Alto-Adige (Jižní Tyrolsko) nejsou jenom Dolomity a Dolomity nejsou jenom region Alto-Adige. Červenou čárou a zčerveněním některých ploch je v mapě naznačeno, v kterých okresech regionu Alto-Adige se zhruba dolomitské masívy vyskytují. Dolomity zasahují čtyři okresy v jihovýchodní části regionu:

* Val Pusteria/Pustertal: masívy Sexten, Senes a Pragser-Braies plus osamocený vrcholek Kronplatzu, v jihozápadní části pak masívy Puez, Geisler a Fanes.
* Valle Isarco/Eisecktal:
severozápadní "vingl" Dolomit, konkrétně jde o vrchol Plose a horskou skupinu Geisler - přesněji její severní výspu Aferer-Geisler se sousedním osamělým masívem Peitlerkofelu.
* Salto-Sciliar/Salten-Schlern: dolomitská pohoří Rosengarten/Catinaccio a Schlern/Sciliar s náhorní plošinou Seiser Alm/Alpe di Siusi. Také masívy Langkofel/Sassolungo, Sella, Fanes, Pragser/Braies a skupina Puez-Geisler (vyjma části v Eisecktalu). 
* Oltradige-Bassa Atesina/Űberetsch-Unterland/: z východu sem zasahuje skupina Latemar. Na západní straně údolí se nachází pohoří Nonsberg/Mendelkamm.

Mapa použita z pramene: Comprensorios del Tirol del Sur (Italia) (wikipedia)

Region Alto Adige tvoří ještě další okresy: Bozen/Bolzano (Bolzano), Burgraviato/Burggrafenamt (Meran/Merano), Val Venosta/Vinschgau (Schlanders/Silandro) a Alta Valle Isarco/Wipptal (Sterzing/Vipitento).

Historie - vznik Jižních Tyrol

  * historické území Tyrolska bylo zformováno v 11. - 13. století. Jádro Tyrol zformoval rod hrabat z Vintschgaueru (od roku 1230 z Tirolu - hrad nad Meranem)
  * roku 1803 byla k Tyrolím připojena území sekularizovaných  biskupství brixenského a tridentského. V průběhu 18. století rakouští Habsburkové ovládli rozsáhlá území v Lombardii a posléze i v Toskánsku
  * za napoleonských válek připadlo území r. 1805 Bavorsku. Po r. 1814 připadlo zpátky Rakousku. Část svých rozsáhlých držav ztrácejí v důsledku sjednocení Itálie
  * do I. světové války vstupuje Itálie později na straně mocností Dohody a dostává příslib připojení Tyrolska. V roce 1919 na základě mírové smlouvy ze St. Germainu bylo poražené Rakousko nuceno se vzdát části Tyrol jižně od Brenneru, tzv. Jižního Tyrolska. V roce 1923 byly Jižní Tyroly spojeny s Trentinem. Tím začala fašistická asimilační politika poitalšťování
  * v roce 1948 získala tato oblast autonomní statut. Na základě dohod mezi Itálií a Rakouskem z let 1969-1972 byl zisk dalších autonomních pravomocí pro Jižní Tyrolsko, které spadá pod region/kraj Trentino - Alto-Adige. V úředním jazyce znamená označení Jižní Tyroly zvláštní politický status oblasti Bolzana, který spočívá v určitém souboru autonomních pravomocí. Jihotyrolští Němci tvoří v kraji několikasettisícovou menšinu. "Německou" a "italskou" část vlastně dodnes tvoří pomyslná hranice - za I. světové války válečná fronta táhnoucí se Dolomity. Na sever od ní uslyšíte při setkání spíše německé "Griss Gott!", na jih italské Buon giorno. Němčina je v Jižních Tyrolích dalším úředním jazykem vedle italštiny. Místním parlamentem se sídlem v Bolzanu je zemský sněm. Místní vládou je zemská rada. Předsedou vlády je v podstatě zemský hejtman.